výroba web stránok

 Redakčný systém Joomla

Redakčný systém Joomla nie je horší ani lepší ako populárny WordPress. Dôvod, prečo preferujete tento konkrétny redakčný systém, spočíva v tom, že po vytvorení stránky môže bežný používateľ väčšinou samostatne spravovať obsah stránky. Joomla je ako stavebnica, ktorú tvoria rôzne moduly a rozšírenia, ktoré je možné upravovať alebo vypínať.

Pri väčšine inštalácií WordPressu sú stránky postavené na šablóne, kde je väčšina vecí vopred definovaná. Problémy vznikajú, keď sa používateľ alebo správca stránky pokúsia urobiť zmeny. To je častokrát vtedy, keď dostávate telefónne hovory od ľudí, ktorí majú síce perfektnú stránku, ale nevedia s ňou nič urobiť.

Joomla má základný balík, ktorý je navrhnutý tak, aby ho bežní užívatelia mohli jednoducho inštalovať a spustiť. To znamená, že väčšina ľudí nemá problém s inštaláciou a spustením softvéru. S tým je spojená aj široká podpora pre začiatočníkov. Vďaka aktívnej komunite s desaťtisícami používateľov a vývojárov je vždy možné nájsť riešenia na otázky a problémy.

Existuje mnoho kvalitných redakčných systémov, ako sú WordPress, Drupal, OpenCart a ďalšie. Často nezáleží na tom, na akom systéme je stránka postavená, ale na tom, ako je stránka vytvorená. Základný redakčný systém (CMS) je ako kostra, zatiaľ čo webmaster rozhoduje o vzhľade, doplnkoch a inteligencii celej stránky.

V zásade platí, že ak viete nahodiť fotky a zdieľať zážitky na Facebooku, viete základy toho, ako spravovať 80% obsahu vašej stránky.

Po inštalácii a spustení Joomla! je aj pre menej technicky zdatných používateľov jednoduché pridávať a spravovať obsah, súbory a kľúčové údaje pre prevádzku spoločnosti alebo organizácie. Ktokoľvek so základnými znalosťami office riešení sa dokáže naučiť jednoducho spravovať stránku v rámci Joomla!. Stránka je podobná stavbnej sade Lega, záleží len na tom, z akých dielikov ju zostavíte.


Joomla! je silný nástroj na správu obsahu pre bežne prevádzkované stránky. No jej pravé možnosti tkvoria v jej aplikačnom frameworku. Tým je umožnené tisícom vývojárov na celom svete vytvárať neobmedzený počet rozšírení a doplnkov pre systém. Toto umožňuje nasadenie Joomla! v rôznych oblastiach. Tu sú len niektoré príklady rozšírení:

 • Dynamické tvorby formulárov
 • Obchodné a organizačné katalógy
 • Správa dokumentov
 • Galérie obrázkov a multimédií
 • E-commerce riešenia
 • Online obchody
 • Správa hotelov a rezervácií
 • Diskusné fóra a chaty
 • Kalendáre
 • Blogovacie softvéry
 • Katalógové riešenia
 • E-mailové newslettre
 • Systémy reklamných bannerov
 • Predplatné systémy
 • a omnoho viac...

 CMS Joomla
ukážka administrácie stránky v CMS Joomla

Joomla! ponúka veľký potenciál pre rôzne druhy webov a online aplikácií.


[gallery ID=1]

  e-mail: info@web-stranka.com
  tel: +421 949 643 043
 +421 940 110 197

Redakčný systém

check red colorCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

check red colorDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

check red colorUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

check red colorPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál" , v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky . Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje , bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

check red colorSkôr platilo, že použiť zabezpečené pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

check red colorZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

check red colorPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

check red colorRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

check red colorPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

check red colorE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

check red colorPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas