btcUž niekoľko rokov bitcoin valcuje internet. Pohľad ľudí na bitcoin ako nástupcu platobnej meny je rôznorodý. Niektorí túto technológiu zatracujú, iní ospevujú.

Bitcoin je založený na technológii blockchain. Tá sa dá využiť v rôznych oblastiach digitálneho sveta, v ktorých je potrebná veľká dôvera v systém, vyžadovaná vysoká bezpečnosť a zároveň dostupnosť. Ako táto technológia funguje, napovedá už jej samotný doslovný preklad – reťaz blokov.

 

Verejný a spoločne využívaný zápisník

V skupine priateľov alebo spolupracovníkov sa často stáva, že jeden človek zaplatí celý účet za jedlo a ostatní mu neskôr svoju podlžnosť splatia. Alebo niekto iný zo skupiny niekomu požičia pár chýbajúcich drobných pri nákupe. Neraz je nepraktické tieto drobné finančné výmeny neustále realizovať a sledovať. Objektívnejšie riešenie je viesť si na jednom mieste iba zápisy, kto je komu koľko dlžný. Tento zápis platieb by mohol byť pre všetkých členov skupiny verejne dostupný. Na konci mesiaca sa všetky platby spočítajú. Tí, ktorí celkovo prijali viac ako platili, danú sumu v hotovosti pridajú na kôpku. Následne tí, ktorí prijali menej ako zaplatili, si peniaze z kôpky náležite rozdelia. Každý tak spraví fyzicky iba jednu transakciu namiesto desiatok prepočítavaní mincí počas celého obdobia. Keďže bude zápis platieb dostupný pre celú skupinu, každý do neho môže pridať riadok o platbe, napríklad aj taký, že je mu niekto dlžný istú sumu, hoci to nie je pravda. Riešením tohto problému je vlastnoručný podpis účastníkov každého riadka. Tento podpis bude nesfalšovateľný a transakcia tak bude mať plnú dôveru celej skupiny.

Digitálny podpis

 
Znázornenie reťaze blokov. Výsledok hashovacej funkcie na konci bloku musí byť rovnaký ako výsledok funkcie na začiatku nasledujúceho bloku, ilustrácia Stanislav Griguš.

Pri digitálnom podpisovaní sa využívajú privátne a verejné kľúče. Každý, kto chce niečo digitálne podpisovať, má svoj privátny aj verejný kľúč. Privátny kľúč sa ukrýva napríklad v občianskych preukazoch s čipom či v kreditných a prístupových kartách. Je to istá sekvencia jednotiek a núl, zvyčajne je ich počet 256. Každý kľúč je, samozrejme, jedinečný a pri počte 256 číslic je nemožné ho pomocou súčasných technológií len tak uhádnuť. Počet možností je 2256 čiže 78-miestne číslo. Vlastnoručný podpis na papier dokáže šikovný falzifikátor napodobniť. Digitálny podpis je však silnejší. Pod každým dokumentom vyzerá úplne inak. Závisí totiž aj od obsahu samotného dokumentu. Predstaviť sa dá ako zložitý matematický vzorec, do ktorého sa zadá obsah dokumentu a privátny kľúč podpisovateľa. Výsledok vzorca je tak jedinečný podpis. Tento podpis nie je možné preniesť pod iný dokument, pretože pod ním by podpis od toho istého podpisovateľa mal vyzerať úplne inak. Takisto keď sa neoprávnene zmení obsah podpísaného dokumentu, prestane sedieť podpísaný výsledok vzorca pre daný dokument a dokument sa stane nepodpísaným. To, či je podpis dokumentu stále platný, sa overuje pomocou verejného kľúča. Overenie prebieha podobne, pomocou matematického vzorca, do ktorého sa zadajú obsah a podpis dokumentu a verejný kľúč podpisovateľa.

zdroj: www.quark.sk

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok