Nestáva sa často, že by matematici zachraňovali životy miliónov ľudí. Aj preto je príbeh šifrovacieho stroja Enigma používaného nemeckými vojskami počas druhej svetovej vojny taký zaujímavý.

Historici odhadujú, že vďaka rozlúšteniu kódu a poznaniu tajnej komunikácie trvala vojna o tri roky kratšie a bolo tak zachránených 14 až 28 miliónov životov.
Zložitý proces kódovania správ sa podarilo rozlúštiť britskému matematikovi menom Alan Mathison Turing (1912 – 1954) spoločne s jeho tímom v panskom sídle Bletchley Park, ležiacom asi 80 kilometrov severozápadne od Londýna.
Ako presne Enigma fungovala a ako sa ju podarilo zlomiť?

Šifrovací písací stroj

Už jednoduché pravidlo, napríklad posun písmena o jedno v abecede – A sa mení na B; B na C; C na D atď., dokáže z textu spraviť na prvý pohľad nezrozumiteľnú šifru. Z textu Quark magazín o vede a technike vznikne Rvbsl nbhbajo p xfef b ufdiojlf. No aj keby sme zvolili zložitejšie pravidlo na zámenu písmen, pridali čísla alebo iné špeciálne zákonitosti, šikovný kryptograf odhalí náš kód v krátkom čase aj bez súčasných počítačov.

Enigma fungovala omnoho komplikovanejšie. Na prvý pohľad pripomínala písací stroj. Pri stlačení písmena sa vysvietilo iné písmeno. Túto sekvenciu si odosielateľ tajnej správy zapísal a posielal pomocou morzeovky svojim vojskám. Na druhej strane musel prijímateľ vlastniť rovnaký stroj, zadať sekvenciu, pričom sa mu postupne vysvietila požadovaná správa. To bola veľká výhoda stroja, keďže sa prenášal iba nezrozumiteľný kód. Šifrovanie sa dialo iba na koncoch konverzácie.
Z hľadiska elektroniky bola Enigma najjednoduchší elektrický obvod, batéria a žiarovka prepojené vodičom. Ktorá žiarovka konkrétne – to zabezpečoval zložitý mechanizmus vnútri.

Srdce Enigmy

Zostrojme si najprv jednoduchý model Enigmy, na ktorom si priblížime princíp jej fungovania. Použime iba šesť písmen A, B, C, D, E, F a na začiatok nič nešifrujme. Pri stlačení písmena A sa spojí daný elektrický obvod a vysvieti sa písmeno A. Tak isto pri ostatných písmenách.
Pohrajme sa teraz s káblami vedúcimi od písmen k žiarovkám. Nezabúdajme však, že šifrovanie musí fungovať oboma smermi – po zadaní slova sa vysvieti šifra a po zadaní šifry sa vysvieti slovo. Keby sme prepojili písmená so žiarovkou s písmenom posunutým o jedno v abecede, potom po zadaní slova ABECEDA dostaneme BCFDFEB, ale po zadaní tejto šifry dostaneme CDAEAFC, a nie slovo ABECEDA.
Riešením je pridanie rotora do cesty káblom. Rotor má v našom prípade šesť vstupov a šesť výstupov. Tie sú vnútri rôzne popárované, my spárujme A-B, C-E, D-F. To znamená, že po stlačení písmena C elektrický prúd prejde cez rotor a rozsvieti sa písmeno E a, naopak, po stlačení E sa rozsvieti C. Výhodou rotora je, že po každom stlačení písmena sa pootočí o jednu polohu. Vďaka tomu spáruje písmená inak, pričom pri každom písmene následne vznikne iné pravidlo nahradzovania.
Po zadaní slova dostaneme šifru. Pred šifrovaním si však musíme zapamätať začiatočnú polohu rotora. Keď potom rotor manuálne pretočíme na túto polohu a začneme postupne zadávať písmená, odhalí sa nám zašifrované slovo.

Párovanie písmen

Pridajme do cesty ďalšie dva rotory. Písmená na vstupe a na výstupe nemusia byť dokonca vo všetkých rotoroch popárované. To znamená, že ak A na vstupe bude spojené s B na výstupe, tak B na vstupe nemusí byť nutne spojené s A na výstupe. Vo výsledku však páry písmen ostávajú prepojené, pretože za rotormi použijeme tzv. odrážač (angl. reflector). Ten po prejdení elektrického signálu tromi rotormi tiež písmeno zmení na iné a pošle signál naspäť tými istými rotormi.
Šifrovanie tak funguje obojstranne. Keď signál pošleme na vstupe napríklad cez písmeno A, dostaneme na výstupe D. Keby sme v rovnakom nastavení rotorov počas rozšifrovávania poslali signál na vstupe cez písmenko D, na výstupe dostaneme A, pretože ide o jednoduchý elektrický obvod.
Každý z rotorov mal všetkých 26 písmen abecedy. To znamená 26 možných začiatočných polôh pre jednotlivý rotor. Ako sme už spomínali, po každom zadaní písmena sa prvý rotor posunul o jednu polohu. Po celom otočení prvého rotora sa o jednu polohu posunul druhý rotor a tak ďalej.

zdroj: www.www.quark.sk

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok