tvorba web stránok

Tvorba webových stránok

Tvorba webových stránokZaoberám sa tvorbou webových stránok postavených na redakčnom systéme Joomla, ktorý patrí medzi jeden z najobľúbenejších systémov poskytovaných zadarmo.

Redesign webových stránok

Redesign webových stránok Ak už svoje stránky máte a potrebujete ich inovovať, nastupuje redesign webových stránok. Existujúce informácie sa doplnia novými modernými technológiami.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy nie sú komplikované, hlavná výhoda tvorby e-shopu v CMS Joomla je jednoduché ovládanie, jednorazová investícia a množstvo rožširujúcich modulov.

Optimalizácia pre telefóny

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovZa hlavny ukazovateľ úspešnosti web-stránky je považovaný predovšetkým celkový počet a trendy návštev na webe. Najrozšírenejším a najznámejším nástrojom pre analýzu návštevnosti je nepochybne Google Analytics.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

Každý nový potenciálny používateľ niektorej linuxovej distribúcie http://distrowatch.com/ rieši okrem iných návykov aj alternatívy svojich obľúbených a denne používaných Windows programov. Chce aby jeho nový operačný systém bol plnohodnotný, aby nemusel používať dualboot Widows/Linux a občas nebootoval do MS Windows. Samozrejme že táto možnosť je bežná a mnohí využívajú dualboot v prípade že používajú nejaký špecifický Windows program alebo sa učia meniť návyky ako Linuxový užívateľ. Chcem len názorne ukázať, že bežný používateľ môže mať nainštalovaný Linux aj ako single OS a jeho programový výber bude dostatočný.

ÚVOD

V dnešnej dobe nie je potrebné hneď inštalovať niektoré linuxové distribúcie a ukrojiť si tak časť disku skôr, ako bude používateľ presvedčený že chce používať Linux. Stačí siahnuť po niektorom z Live CD obrazov, nahodiť ho na USB disk https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/, nabootovať z neho a vidieť distribúciu v praxi. Prípadne ho nainštalovať do virtuálneho PC a tam ho vyskúšať https://www.virtualbox.org/. Väčšinu programov ktoré popíšem mám odskúšané prípadne nainštalované v distribúcií Linux Mint http://www.linuxmint.com/edition.php?id=206, preferujem GTK aplikácie kvôli desktopu MATE. Naviažem v niektorých bodoch na predošlý článok o Linux Minte http://linuxos.sk/clanok/linux-mint-rosa-distribucia-pre-bezneho-pouzivate/.

GRAFICKÉ PROGRAMY

Každý má svoj obľúbený prehliadač fotiek a editor na ich úpravu. V Linuxe existuje viacero prehliadačov, distribúcie majú už v základnom balíku ten svoj. V MS Windows som používal XnView a XnConvert (predtým FastStone Photo Resizer), pre tých ktorí ich chcú používať aj naďalej mám dobrú správu, sú multiplatformové a budú fungovať aj v Linuxe http://www.xnview.com/en/. Ja som zvolil kvôli rýchlosti a celkovej odozve prehliadač gThumb a na hromadné zmenšenie fotiek rozšírenie prehliadača súborov "caja-image-converter". Spomeniem v skratke vynikajúci editor GIMP https://www.gimp.org/ ktorý pozná takmer každý a tým ktorí vedia využívať jeho kvality určite urobí dobrú službu. Ak máte na disku nejaké tie RAW súbory (zarytí fotografi vedia o čom píšem), môžete ich upravovať a vyvolávať programom RawTherapee http://rawtherapee.com/. Pri skladaní panorám vám pomôže Hugin http://hugin.sourceforge.net/, ktorý poznám aj z Windowsu. Na zábavky s web kamerou slúži Cheese.

INTERNET

Narozdiel od "grafiky" kde si budete zvykať na iné programy ako je Adobe Photoshop alebo Windowsácky skicár, programový výber pre internet je z väčšej časti totožný s MS Windows. Programy ako napríklad Filezilla, Google Chrome, FirefoxOperaSkype alebo Thunderbird sú multiplatformové. Tak isto mnou rokmi zaužívaný jabber kecálek Gajim nahodíte ako v Linuxe tak aj v MS Windows, prípadne môžete použiť multiprotokolový Pidgin https://www.pidgin.im/. Nebude vám chýbať ani zdieľanie plochy cez TeamViewer http://www.teamviewer.com/sk/, ktorý nájdete na jeho domovskej stránke. Ak sťahujete torrent súbory Linux vám poskytne Transmission, alebo môžete nainštalovať napríklad Frostwire http://www.frostwire.com/. Na bežné sťahovanie súborov slúži grafická nadstavba wget - program uGet http://ugetdm.com/, alebo využijete rozšírenie Firefoxu DownThemAllhttps://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/downthemall/.

KANCELÁRIA

Väčšina Windows používateľov si pod pojmom kancelária vybaví MS Office. Osobne túto možnosť využívam len pri exotických súboroch, MSO mám nahodený vo Virtualboxe pod Windowsom, kde zdieľam priečinok kvôli prístupu na disk. Dokumenty v Linuxe vytvárate a otvárate v LibreOffice https://sk.libreoffice.org/, tento kancelársky balík je taktiež multiplatformový a používam ho prioritne na všetky dokumenty a tabuľky. Na prehliadanie PDF súborov existuje viacero programov napríklad Evince https://wiki.gnome.org/Apps/Evince a Okular, ja používam popri Evince aj staršiu vygooglenú verziu Adobe Reader. Pri kopírovaní textov som si pomáhal vo Windowse schránkou Clipboard History, nahradil som ju rozšírením desktopu Glipper https://en.wikipedia.org/wiki/Glipper, dobre použiteľný je aj Parcellite.

ZVUK A VIDEO

Na začiatku spomeniem program, ktorý pozná takmer každý nezávisle od OS - Prehrávač multimediálnych súborov VLC http://www.videolan.org/vlc/, ktorému sekunduje MPlayer s rôznymi grafickými nadstavbami, napríklad SMPlayer http://smplayer.sourceforge.net/en/mplayerNERO napaľovači môžu používať Brasero https://wiki.gnome.org/Apps/Brasero, tagy pesničiek môžete upraviť v EasyTAG https://wiki.gnome.org/Apps/EasyTAG, prípadne konvertovať hudbu v SoundConverter http://soundconverter.org/. Hudobných prehrávačov v Linuxe nájdete viac, mne sa najviac páči jednoduchý Audacious http://audacious-media-player.org/ prípadne Clementine https://www.clementine-player.org/sk/, ktorý som zamenil za foobar2000. Spomeniem z predošlého článku internetové rádio Radio Tray http://radiotray.sourceforge.net/ ktorým som nahradil TapinRadio, zdroje slovenských rádií nájdete na tento adrese http://www.listenlive.eu/slovakia.html.

UTILITY

Zámerne som otvoril priečinok s Windows inštalačkami aby som prešiel programy, ktorých alternatívy som nespomenul. Všetky tie čističe diskov, registrov a antiviráky nebudem spomínať, ak by ale niekto chcel kontrolovať napr. MS Windows partície môže použiť ClamAV prípadne jeho frontend ClamTK http://clamtk.sourceforge.net/. Na synchronizáciu disku v notebooku a USB externého disku som v MS Windows používal Allway Sync, v Linuxe zálohujem s GUI rsync - Grsync http://www.opbyte.it/grsync/. Daemon Tools a Win32 DiskImager nahradzuje v Minte "mintstick", v iných distribúciách môžete použiť konzolové príkazy alebo napríklad GUI Furius ISO Mount https://launchpad.net/furiusisomount. Každá distribúcia používa vlastný program na vytváranie a extrakciu "WinRAR" archívov, stačí mu pridať potrebné knižnice podľa typu archívu. Alebo si môžete do distribúcie pridať napríklad PeaZip http://www.peazip.org/. Ani používatelia Total Commanderu nemusia smútiť, ja používam multiplatformový muCommander http://www.mucommander.com/, pre KDE sa vizuálne hodí Krusader http://www.krusader.org/. A ešte spomeniem jeden program. Windows partíciu som zálohoval softvérom Macrium Reflect, Linux a iné OS dokáže klonovať Clonezilla http://clonezilla.org/.

zdroj: linuxos.sk

 

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok