Virtuálny privátny server (VPS) si môžete predstaviť ako váš pozemok v rodinnej zástavbe. Máte spoločnú príjazdovú komunikáciu, inžinierske siete a čo si na svojom pozemku postavíte, je len a len na vás. Pri VPS vám poskytovateľ zabezpečí všetko dôležité, vrátane operačného systému. Čo si na svoj VPS nainštalujete a ako sa o neho budete starať, je len na vás. Práve to vám prinesie úplnú slobodu a kontrolu nad vlastným produktom, ale pochopiteľne aj vlastnú zodpovednosť. Aj pri VPS budete zdieľať niektoré zdroje s ostatnými používateľmi, ale ak chcete mať dáta pod kontrolou, alebo aplikácie náročné na výkon, môže ísť o tú najlepšiu možnosť.

Je vhodný pre: 

 • e-shopy (e-commerce) 
 • weby a portály s vyššou návštevnosťou
 • projekty s nárazovou návštevnosťou
 • weby, ktorým už nestačí zdieľaný hosting
 • špecifické nastavenia aplikácií a bezpečnosti

Výhody 

 • úplný prístup na server
 • web v ktoromkoľvek programovacom jazyku, ktorý operačný systém servera podporuje
 • viac operačnej pamäte a zdrojov pre vaše aplikácie

Nevýhody 

 • potrebujete technické znalosti pre správu servera
 • vyššia cena

 

Ako funguje zdieľaný hosting?

Zdieľaný, alebo aj shared hosting, si môžete predstaviť ako bývanie v paneláku, kde spoločné priestory využívajú aj vaši susedia. Máte spoločný vchod, chodbu aj výťahy. S týmto typom webhostingu budete zdieľať rovnaké fyzické servery s ostatnými používateľmi. Nemusíte sa však obávať – vaši susedia nevidia, čo sa deje na vašom hostingu. Ako to ale občas býva, z času na čas sa môže objaviť neporiadny sused, ktorý narobí kopec nepríjemností všetkým naokolo. Pri tomto hostingu je treba myslieť na to, že niektoré fyzické zdroje budete zdieľať s ostatnými používateľmi.

Je vhodný pre: 

 • osobné webové prezentácie a blogy
 • e-shopy (e-commerce) s menším počtom položiek a návštevníkov
 • malé až stredne veľké spoločnosti

Výhody 

 • jednoduchý aj pre začiatočníkov 
 • vyžaduje menej technických znalostí
 • manažované prostredie – o servery sa stará poskytovateľ
 • doplnkové služby ako e-mail, certifikáty pre web a podobne
 • nízka cena

Nevýhody 

 • pri vysokej návštevnosti môže byť nedostupný
 • nižšie kapacitné parametre ako pri VPS
 • nemáte plný prístup ku kontrole servera

 

Zdieľaný hosting vs. VPS

Kontrola nad hostingom

Ak hľadáte pokročilejšie možnosti pre svoj web, VPS je viac vhodnejší ako zdieľaný hosting. Poskytne vám plný prístup (root) na server, čo vám umožní inštalovať si vlastné aplikácie a ich konfiguráciu. Budete mať plne pod kontrolou optimalizáciu výkonu a zabezpečenia vášho webu.

V porovnaní s tým, zdieľaný hosting umožňuje konfigurovať iba niektoré nastavenia prostredia. To má samozrejme svoje výhody, ak vám takéto nastavenia vyhovujú a nepotrebujete ich meniť.

Škálovateľnosť

VPS je oveľa jednoduchšie škálovať v porovnaní so zdieľaným hostingom. Jednoducho stačí pridávať zdroje, alebo meniť balíčky. Ďalšou možnosťou je rozdeľovať web na viac VPS, alebo oddeliť databázu. Aj keď je zdieľaný hosting dobrým štartom pre vašu stránku, je možné, že budete mať problémy s výkonnosťou, ak naň začne chodiť viac návštevníkov. Ak dokážete predpovedať vývoj a rast vašich stránok, VPS bude rozhodne lepšou investíciou do vašej budúcnosti.

Správa servera

Rozdiel medzi zdieľaným hostingom a VPS z pohľadu správy je pomerne zásadný. Ak sa rozhodnete pre zdieľaný hosting, nebude sa od vás vyžadovať žiadna technická údržba. Samozrejme, okrem vášho kódu, respektíve aplikácie, ktorá je na hostingu.

Poskytovateľ zdieľaného hostingu zabezpečuje nastavenie a aktualizácie celého technického stacku, ktorý beží v pozadí na serveroch. Stará sa o to, aby nedochádzalo k výpadkom, aby ste mali čo najplynulejšiu prevádzku vášho webu a monitoruje infraštruktúru.

Pri VPS je to komplikovanejšie. Avšak toto všetko za vás zabezpečí poskytovateľ. Pri VPS máte veľkú kontrolu a moc, ale prichádza aj väčšia zodpovednosť. Pomocníkom môžu byť rôzne ovládacie panely a zrozumiteľné návody. Prípadne môžete o to požiadať poskytovateľa, určite sa o vaše VPS postará ako o vlastné.

zdroj: www.websupport.sk

 

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok