Rýchlosť načítania webstránok je jednou z vlastností, podľa ktorej Google radí výsledky svojho vyhľadávania. Aj napriek tomu obsah stránok zapĺňajú nadrozmerné obrázky, ktoré ich spomaľujú a mobilných užívateľov iritujú. Riešenie, ako tomu zabrániť, je pri tom úplne jednoduché.

Dôležitosť rýchleho načítania webstránok potvrdzujú aj prieskumy. Až 53 % mobilných návštevníkov zruší otváranie stránky, ak jej načítavanie trvá dlhšie ako 3 sekundy, vyplýva zo štúdie The Need for Mobile Speed.

Pokiaľ inzerujete na Googli, rýchlosť vášho webu by mala byť najväčšou prioritou. Majitelia webstránok, ktoré sa na mobilných zariadenia načítajú do piatich sekúnd, dosahujú až 2-krát viac konverzií z mobilnej reklamy ako tí, ktorých stránky sa načítavajú dlhšie.

Pre optimalizovanie obrázkov by stačilo zmenšiť ich formát a rozlíšenie, čo zvládne aj ten najviac basic grafický editor. No existujú nástroje, ktoré ponúkajú komplexnú optimalizáciu. Sú to tooly, ktoré bez zmenšenia rozmerov a minimálnej zmeny kvality dokážu zmenšiť veľkosť obrázka aj o niekoľko desiatok percent.

PNGGauntlet (Windows)

Tento soft v sebe zahŕňa kombináciu nástrojov PNGOUT, OptiPNG, DeflOpt a dokáže konvertovať JPG, GIF, TIFF a BMP do formátu PNG. PNGGauntlet je dostupný iba vo verzii pre Windows, no samotní autori ako alternatívu pre Mac odporúčajú ImageOptim alebo Trimage pre Linux.

Prečo PNG? Pretože ponúka vynikajúci pomer kvality a veľkosti, čo z neho robí najvhodnejší formát určený pre obrázky umiestnené na webe.

Compressor (online)

Online nástroj s podporou JPEG, PNG, GIF a SVG súborov. Dokáže komprimovať v dvoch úrovniach – s vysokou kompresiou alebo bez straty kvality.

TinyPNG (online)

Môj obľúbený online tool na komprimovanie fotografií. Optimalizuje a do PNG prevádza PNG aj JPEG obrázky. Na jednu šupu ich dokáže previesť až 20, ktoré si neskôr môžete uložiť na disk alebo Dropbox. Vyznávači offline riešení si môžu stiahnuť plug-in do Photoshopu. Pre Windows aj Mac. Podporuje CS5, CS6 aj CC.

ReSRC.it (online)

Tento nástroj ponúka dynamickú optimalizáciu obrázkov pre akékoľvek zariadenie. To znamená, že obrázky nemajú fixnú veľkosť, ale komprimujú sa na základe zariadenia priamo v kóde stránky. ReSRC.it podporuje HiDPI rozlíšenie, HTML/CSS implementáciu a kladie dôraz na pixel perfect.

ImageAlpha (Mac)

Nástroj určený pre Mac, konvertuje 24-bitové PNG súbory do úspornejšieho 8-bitového PNG formátu. Optimalizácia zredukuje počet farieb a tým zmenší aj celkovú veľkosť súboru. Na výber máte tri úrovne kompresie – Median Cut, Posterizer alebo Dithered.

JPEGmini (online + desktop)

Ako je už z názvu jasné, tento tool optimalizuje JPEG obrázky. Pri zachovaní JPEG formátu dokáže zmenšiť veľkosť súboru až 5-násobne. Okrem webového rozhrania je nástroj dostupný aj v platenej verzii JPEGmini, Pro a Server.

zdroj:www.websupport.sk

 

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok