Celosvetovo existuje viac ako miliarda webstránok. Každý deň je k tomu publikovaných viac ako 2 milióny blogových článkov.

Zmerať tieto čísla na Slovensku sa asi presne nedá. Keď zoberieme do úvahy, koľko domén registrujú najväčší poskytovatelia hostingov na Slovensku, a koľko slovenských hostingov je aktívnych, mohlo by nám z toho vyjsť číslo niekde medzi 150 – 200 tisíc.

Teraz si zoberte, že v takejto záplave webov chcete byť viditeľný vo vyhľadávačoch práve vy na súvisiace kľúčové slová, ktoré ľudia vyhľadávajú.

A práve na to slúži SEO (search engine optimization), po slovensky optimalizácia webu pre vyhľadávače.

Čo je to vyhľadávač a čo je to SEO?

Na začiatok bude najlepšie mať jasno v tom, čo je to vyhľadávač a ako funguje. Najzrozumiteľnejšiu definíciu som našiel na stránke Webopedia:

“Vyhľadávač je vo všeobecnosti program, ktorý hľadá dokumenty, ktoré obsahujú vyhľadávané kľúčové slovo alebo frázy a zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania dokumenty,  ktoré obsahujú dané kľúčové slovo alebo frázu.”

Dnes je slovo vyhľadávač prakticky synonymom pre internetové vyhľadávače ako napríklad Google, Bing alebo Yahoo. Avšak tieto vyhľadávače sú oveľa sofistikovanejšie a používajú vlastné algoritmy a spôsoby vyhodnocovania relevantnosti výsledkov.

Každý vyhľadávač má tzv. Index, v ktorom má databázu všetkých svojich dostupných dokumentov. V prípade internetových vyhľadávačov databázu webstránok.

Pri vyhľadávaní nejakého slova alebo frázy prehliadač pošle tzv. robota, aby prešiel v čo najkratšom čase čo najviac dokumentov vo svojom indexe. Potom podľa rôznych faktorov tieto dokumenty vyhodnotí a zobrazí vo výsledkoch. V prípade vyhľadávača Google vyzerajú takto:

A čo je SEO?

SEO je skratka pre search engine optimization. Do slovenčiny sa prekladá ako optimalizácia webu pre vyhľadávače a zahŕňa postupy, metódy a stratégie, pomocou ktorých sa viete dostať vyššie vo výsledkoch vyhľadávania. Vďaka tomu zvýšite viditeľnosť svojho webu v internetových vyhľadávačoch pre zadávané kľúčové slovo.

Potrebujete sa vôbec zaoberať SEO?

Predsa tu máme sociálne siete (Facebook a rýchlo rastúci Instagram). Potom sú tu trendy ako mobilné aplikácie či personalizovaný marketing. Má SEO vôbec v dnešnej dobe nejaký význam?

Ak by ste pôsobili celosvetovo, odpoveď je jednoznačne áno. Na anglicky hovoriacom trhu ľudia vyhľadávajú doslova všetko online a denne je uskutočnených viac ako 6 miliárd vyhľadávaní.

To je neskutočne obrovské číslo a ignorovať by ho bola veľká chyba. Svetový potenciál, najmä pre dominantý vyhľadávač Google, je doslova masívny. S narastajúcim počtom internetových užívateľov možno očakávať len rast jeho dôležitosti. Ale čo malé 5,5 miliónové Slovensko?

Nuž, odpoveď je dvojaká.

Ak chcete robiť SEO len pre samotné SEO, rovno vás zastavím. Nerobte ho. Prečo? Vyhnete sa tak sklamaniu a ušetríte si peniaze na dodávateľovi alebo energiu, ak by ste si chceli sami optimalizovať web.  

Optimalizácia webu musí minimálne budovať brand a zviditeľňovať vás. To ale znamená, že ak vám neprináša zisky alebo jeho dopad neviete úplne zmerať, tak potrebujete iné kanály, ktoré vám prinášajú príjmy.

Inak je to len zbytočne zabitý čas a kopa utratených peňazí.

Kedy tomu potom potrebujete venovať väčšiu pozornosť? V týchto 4 prípadoch určite:

 • Vaša oblasť podnikania a kľúčové slová sú vyhľadávané a majú potenciál vám prinášať niekoľko tisíc návštev mesačne
 • Vaša oblasť a kľúčové slová sú vysoko vyhľadávané a navyše sú to slová s nákupným zámerom (kľúčové slová obsahujú frázy ako cena, cenník, predaj…)
 • Už teraz máte pomerne dobrú návštevnosť z Google a chceli by ste ešte väčšiu
 • Už teraz vám Google prináša nové objednávky a zákazníkov a chceli by ste ich ešte viac

Ak spadáte aspoň do jednej z týchto možností, tak SEO bude niečo pre vás.

Napríklad, kľúčové slovo “autopozicovna bratislava” má v čase písania tohto článku v priemere 1600 vyhľadávaní mesačne. Oplatí sa byť v Google na prvej strane? Pozrime sa na to očami vyššie spomenutých 4 prípadov.

Má to veľa vyhľadávaní? Áno.

Je tam zámer nakúpiť? Áno.

Oplatí sa riešiť SEO autopožičovniam? Áno, áno a ešte raz áno.

Alebo fráza “dovolenka last minute” mala v júli 2018 vyhľadávanosť 27 100.

Má to veľa vyhľadávaní? To teda má.

Je tam zámer nakúpiť? Si píšte.

Cestovné kancelárie, ktoré boli na prvých pozíciách si vtedy museli užiť dosť veľa objednávok. Ak by nerobili SEO a neboli na prvých miestach, ukrátili by sa o mnohých zákazníkov.

Čiže áno. Neplatená návštevnosť z Google je v mnohých prípadoch stále veľkým hráčom v online marketingovom mixe.

A čo ak zistíte, že vaša stránka nemá potenciál pre Google?

V takýchto prípadoch sa každému majiteľovi webu oplatí mať minimálne základnú optimalizáciu webu v podobe SEO on page. V skratke ide o to, aby ste mali vyhľadávané kľúčové slová na svojom webe. Ako ich nájsť a kam presne ich umiestniť sa dozviete v druhej časti tohto článku.

Lenže predtým, ako sa vydáte na cestu optimalizácie webu pre vyhľadávač, mali by ste vedieť aj to, že nestačí len byť niekde na druhej strane.

Na zistenie vyhľadávanosti kľúčových slov odporúčame Marketing Miner

Prečo potrebujete byť na prvej strane Googlu a druhá strana znamená, že teoreticky neexistujete…

… a kebyže ste na tretej strane, tak už neexistujete aj prakticky.

Viete, ako ľudia klikajú na výsledky vyhľadávania, keď ste na druhej strane? Takmer vôbec.

A viete, ako klikajú, keď ste na tretej strane? Vôbec.

Myslím, že o štvrtej a ďalších stranách ani nemusí byť reč.

Prvých 5 výsledkov vyhľadávania si uchmatne viac ako 60% všetkých klikov. To znamená, že ak  zobrazíte vo výsledkoch vyhľadávania na kľúčové slovo s vyhľadávanosťou 2000 mesačne a budete na 10. či 11. pozícií, môžete mať z toho tak 15-20 klikov. A to je v preklade takmer nič. Najmä keď k tomu zistíte, že dané slovo vám ani negeneruje žiadnych zákazníkov.

Nedávno som na to počul jeden vtip: “Ak chcete skryť mŕtvolu, dajte ju na druhú stranu Googlu.” Naozaj, veľa preklikov odtiaľ čakať nemôžete. Ľudia si vo všeobecnosti nedajú tú námahu prehľadať niekoľko strán. Klikajú na prvé výsledky. Keď nenájdu, čo chcú, radšej zmenia vyhľadávané slová, ako by mali ísť na ďalšiu stranu.

Ako sa ale dostať na prvé miesta? Určite nie starými metódami, ktoré kedysi fungovali veľmi dobre. Len dnes by vás dostali do problémov.

Ako nerobiť SEO

V minulosti nebolo také komplikované dostať sa na prvú stranu. Dokonca ani na prvé miesta. Existovali (a stále existujú) rôzne blackhat techniky, ktoré chcú prechytračiť vyhľadávač a presvedčiť ho, aby uprednostnil práve vašu stránku v čo najkratšom čase.

V minulosti sem patrili stratégie ako:

 • Kupovanie stoviek odkazov z nerelevantných webov
 • Link farmy
 • Prepchávanie textov kľúčovými slovami
 • Dokonca aj text s kľúčovými slovami na pozadí s rovnakou farbou, aby ich nebolo vidieť.
 • A mnoho ďalších, ktoré sa objavujú…

Fungujú ešte? Fungujú. Ale len dočasne, pretože najmä Google urobil niekoľko veľkých aktualizácií, ktoré penalizujú stránky s podobnými praktikami. Medzi tie najdôležitejšie, ktoré by ste mali poznať, patria nasledovné.

Panda

Táto zmena algoritmu Google bola spustená začiatkom roka 2011 a jeho účelom bolo penalizovať stránky s obsahmi nízkej kvality (všeobecný obsah, obsah bez pridanej hodnoty, duplicitný obsah z iných webov alebo zo stránok na tom istom webe).

Penguin

Táto aktualizácia v algoritme vyšla v apríli 2012 a mala za úlohu penalizovať stránky, ktoré získavali veľa odkazov neprirodzeným spôsobom (nákup veľkého počtu odkazov od rôznych majiteľov webov, vymieňanie odkazov s nerelevantnými webmi)

Hummingbird

Táto veľká aktualizácia znamenala veľký pokrok vo výsledkoch vyhľadávania pretože vďaka nej sa Google začal viac zameriavať nie len na dané kľúčové slovo, ale kontext a zmysel vyhľadávania.

Odporúčané čítanie pre tieto aktualizície v algoritme: searchenginejournal.com/seo-guide/panda-penguin-hummingbird

Ako robiť SEO v roku 2019 a nasledujúcich rokoch

Treba povedať hneď od začiatku, že SEO je dlhodobá záležitosť. Ak len začínate blogovať alebo vytvárať web, nečakajte zo začiatku veľkú návštevnosť. Vlastne, opravím sa. Nečakajte takmer žiadnu.

Na druhej strane, ak už má váš web nejakú históriu za sebou, budete to mať o dosť ľahšie. Aspoň v menej konkurenčných oblastiach určite.

Keď sa na optimalizáciu pre vyhľadávače dáte, najlepšie urobíte, keď sa v nadchádzajúcom období budete riadiť týmito pravidlami.

 • Zamerajte sa nielen na kľúčové slová, ale aj na zámer vyhľadávania – za každým kľúčovým slovom je človek so svojimi problémami a túžbami. Keď zadáva do vyhľadávača nejaké kľúčové slová, očakáva, že dostane čo najrelevantnejšiu odpoveď alebo riešenie. Ak niekto hľadá slovo “pizzeria bratislava”, čo čaká? Donášku? Rýchlu donášku zdarma? Chutnú pizzu s domácimi surovinami? Taliansku pizzu? To všetko by ste mali zvažovať. Čím relevantnejšie viete trafiť zámer vyhľadávania, tým lepšie pre vás, lebo návštevníci vás za to budú milovať.
 • Zameriate sa na tvorbu kvalitného a prepracovaného obsahu – tým, že informácie sú dnes voľne dostupné, nemôžete čakať, že ľudia budú ako prázdne nádoby a nebudú mať žiadne názory alebo postoje k tomu, čo hľadajú alebo budú všetky marketingové správy brať rovnako. Môžete si byť istý, že s veľkou pravdepodobnosťou už boli na iných weboch alebo čítali články na podobné témy už predtým. Ak sa ničím neodlíšite alebo neposkytnete detailnejší/hodnotnejší obsah, z webu odídu. Veď prečo by mali ostať, keď to isté už dávno čítali inde?
 • Budete testovať a zlepšovať užívateľskú skúsenosť webu – UX alebo A/B testovanie sú pojmy, ktoré sa na Slovensku ešte veľmi nerozšírili v nemarketingovej sfére. A to je škoda, pretože vďaka týmto dvom stratégiám dokážete dramaticky zlepšiť skúsenosť a dojem, ktorú majú návštevníci z vášho webu. Stačí urobiť pár zmien v dizajne alebo textoch, ktoré lepšie vystihujú zámer/motiváciu vyhľadávania, a oveľa viac ľudí si môže vybrať práve vás. To sa ale nedá nikdy dopredu určiť, pokiaľ nebudete testovať, ktorá verzia podstránky funguje lepšie z hľadiska vyplnených formulárov alebo objednaných produktov.

Odporúčané čítanie: Nerobíte A/B testy? Aha, o čo prichádzate

A ak by vám nestačilo, tak si môžete pozrieť aj túto príručku priamo z Google, podľa čoho vyhodnocuje kvalitu stránok: searchqualityevaluatorguidelines.pdf

Samozrejme, faktorov ovplyvňujúcich pozície, je viacero. Google ich už nezverejňuje, ale odhaduje sa, že ich je cez 200. Zamerať sa na všetky nie je možné. Preto aj v tomto prípade platí staré dobré Paretovo pravidlo 80/20. A teda 20% vašich SEO aktivít bude mať za následok 80% vašich výsledkov. A čo je tých 20%?

Čo odborník, to iný názor. Líšiť sa to bude takisto od oblasti podnikania a sily konkurenčných webov.

No existujú niektoré, ktoré sú dlhoročné stálice a niekoľko nových, ktoré sa oplatí riešiť bez ohľadu na vašu oblasť.

autor: Mirec Beňo, www.wy.sk

 

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok