Telekonferencia a ďalśie užitočné programy...

 

Hangouts Meet

Nástroj, ktorý aktuálne sprístupnil Google. Ak sa zrušia vaše konferencie alebo sa vám ľudia hromadne odhlasujú zo seminárov, nemusíte nič vzdávať. Prezentáciu, prednášku aj schôdzu môžete uskutočniť online.

Ako zvolať Hangouts meet: V Google kalendári si vytvorte udalosť. Kliknite na tlačidlo Pridať videohovor. V políčku Hostia pridajte účastníkov udalosti a pošlite im pozvánku. Hostia sa budú môcť pripojiť buď cez Google Meet alebo priamo cez telefón.

Dobre vedieť: Hostia na webe nepotrebujú pre účasť na schôdzi Google účet.

Volania, videohovory

Slack 

Aplikácia, ktorá uľahčuje komunikáciu v tíme formou chatu. U nás vo WY ju bežne používame, keď sa potrebujeme spojiť s kolegami na diaľku. Free verzia vám umožní volania, platená aj videohovory.

Ako uskutočniť videohovor: Otvorte si kanál správ určených človeku, ktorému chcete volať a kliknite na ikonu telefónu alebo kamery vpravo hore.

Skype 

Tento nástroj určite poznáte a používate s priateľmi a rodinou. Možno ale neviete, že umožňuje aj zdieľanie obrazovky. Takže keď s kolegami riešite napríklad návrh zmluvy alebo prezentáciu, môžete sa na ňu pozerať všetci naraz. 

Návod na zdieľanie obrazovky: Začnite hovor ako obyčajne. V priebehu hovoru sa vám v pravom dolnom rohu objaví ikona troch bodiek. Kliknite na ňu a v menu zvoľte ikonu s názvom Screen sharing.

FB messenger

Chatovacia platforma, cez ktorou si môžete písať, volať aj viesť videohovory. Používa sa jednoducho na počítači aj mobile.

Ako na skupinový videohovor: Vytvorte v Messengeri skupinovú konverzáciu. Pomenujte si ju a keď sa budete chcieť spojiť, kliknite na ikonu kamery vpravo hore.

Zdieľanie dokumentov

GoogleDocs a ďalšie 

Aplikáciie v rámci G Suite využívame vo WY stále. Keď pracujeme na jednom dokumente, vyhneme sa zmätku z množstva rôznych verzií. Celý tím pridáva komentáre do jedného zdieľadného súboru. Týmto spôsobom možete vytvárať textové dokumenty, tabuľky aj prezentácie. Pre Home Office je to ideálnym riešením.

Ako zdieľať: Kliknite na tlačidlo Zdieľať vpravo hore. Otvorí sa vám ponuka zdieľaní. Kliknite na rozšírené nastavenia a vyberte spôsob zdieľania. Najjednoduchšie je zdieľanie odkazom, nemusíte pri ňom riešiť oprávnenia ostatných členov. Zvoľte si v ponuke Prístup, či chcete kolegom umožniť len čítanie, komentovanie alebo aj upravovanie súboru.

Pripojenie na internet a VPN

Ak máte k niektorým interným systémom, portálom alebo súborom prístup iba z firemnej siete, budete potrebovať pripojenie na internet prostredníctvom takzvanej VPN (z anglického virtual private network). S nastavením a výberom VPN klienta vám poradí váš firemný IT špecialista.

Sledovanie času

Toggle

Pomocník, v ktorom si ľahko zaznamenáte, na akej úlohe ste trávili koľko času. Úlohy si môžete zaradiť do projektov a evidovať si prácu pre rôznych klientov.

Návod na pdf report o odvedenej práci: Kliknite na možnosť Reports v ľavom stĺpci, nastavte si obdobie, za ktoré chcete report vystaviť, projekt a klienta a potom kliknite na ikonu dolu smerujúcej šípky vpravo hore, čím si report stiahnete. 

Odporúčané čítanie: Ďalšie tipy, ktoré vám uľahčia prácu z domu nájdete v článku Usnadněte si podnikání: nástroje zdarma.

Organizácia času a plánovanie

Trello

Trello je ideálny pomocník pre tímovú spoluprácu na projektoch. Jeho hlavnou výhodou je, že máte podklady ku každému projektu pohromade a je jasné, kto z tímu na ňom pracuje. V komentároch si môžete povedať, čo je potrebné urobiť, ku všetkým prílohám sa dostanete jedným klikom a úlohy môžete priebežne presúvať medzi stĺpcami, ktoré  si vytoríte podľa seba, napr. Zadanie, Rozpracované a Hotovo.

Ako zdieľať kartičky s úlohami: V pravej dolnej časti kartičky s úlohou nájdete menu Akcie a tam si zvolíte možnosť Zdieľať. Otvorí sa vám políčku s odkazom na kartičku, ktorý môžete poslať kolegom.

Odporúčané čítanie: Trello — zorganizujte cokoli s kýmkoli   

Freelo

Česká alternatíva Trella, ktorá vám umožní komunikovať, zostavovať zoznamy úloh, diskutovať a zdieľať všetky potrebné dokumenty. Samozrejmosťou je aj mobilná aplikácia. 

Google Keep 

Jednoduchá a veľmi praktická aplikácia, ktorá funguje na počítači aj mobile. Využijete ju nielen pracovne. Hlavnou výhodou je synchronizácia medzi zariadeniami. Je užitočná na rýchle zaznamenávanie nápadov alebo úloh, na ktoré nechcete zabudnúť, nákupné zoznamy aj napríklad písanie básní, keď vás nečakane nakopne múza.

Hlasové zapisovanie poznámok: V mobile si otvorte Keep a ťuknite na guľaté tlačídlo s pluskom. Otvorí sa vám nová správa. Ťuknite do tela správy a potom na ikonu mikrofónu v pravom dolnom rohu a môžete začať diktovať.

 

Produktivita

Noisli

Aplikácia, ktorá sa hodí nielen na home office. ľahko si v nej nastavíte zvukovú kulisu, aby ste sa mohli odstrihnúť od ruchu okolia. Uľahčí vám koncentráciu v krátkych časových úsekoch, kedy sa maximálne sústredíte na jednu úlohu (a až potom si prečítate, čo nové píšu o koronavíruse).

Pomodoro 

Vyššie uvedený trik sa volá pomodoro technika, Pôvodne sa pri nej používala kuchynská minútka v podobe rajčiny. Dnes môžete použiť špeciálnu appku a trackovať si čas strávený rôznymi úlohami v 25 minútových šprintoch. A medzitým môžete chvíľku zrelaxovať. 

TIP: Skúste pomodoro techniku aj na vaše deti. Dohodnite sa, že sa teraz budete všetci venovať nejakej práci a potom si napríklad zahráte karty. Deti získajú istotu, že sa im budete venovať a vy nebudete v strese z toho, že vás neustále rušia. A naviac ich tak naučíte užitočnej schopnosti zadeliť si čas.

Duševná hygiena

Choďte každý deň aspoň na krátku prechádzku. Ideálne do parku alebo do lesa. Ak to máte do prírody ďaleko, poprechádzajte sa aspoň v okolí vášho domu. Vyvetráte si hlavu a prídete na chvíľu na iné myšlienky.

TIP: Keď nemáte možnosť ísť von, spravte si päť minútovú meditačnú pauzu. Pomôže vám v tom aplikácia Headspace (v mobile a je v angličtine) alebo Bettermind (v češtine a iba na webe).

Ako zabaviť deti

Home office s deťmi za chrbtom je výzva pre všetkých. Nikto po deťoch nemôže chcieť, aby si celý deň potichu stavali kocky alebo robili úlohy do školy. V prípade najvyššej núdze vám pomôžu aj mobilné aplikácie, ktoré deti zmysluplne zabavia a aj niečo naučia. Tieto vzdelávacie aplikácie odporúča časopis Perpetum.

Telesná pohoda

Pri sedení pri počítači sa dá ľahko prechladnúť. Pripravte sa na situáciu, že by nešlo kúrenie a zaobstarajte si teplé pohodlné oblečenie

autor: Olga Pohl, domena.cz

 

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok