tvorba web stránok

Blog

Každý nový potenciálny používateľ niektorej linuxovej distribúcie http://distrowatch.com/ rieši okrem iných návykov aj alternatívy svojich obľúbených a denne používaných Windows programov. Chce aby jeho nový operačný systém bol plnohodnotný, aby nemusel používať dualboot Widows/Linux a občas nebootoval do MS Windows. Samozrejme že táto možnosť je bežná a mnohí využívajú dualboot v prípade že používajú nejaký špecifický Windows program alebo sa učia meniť návyky ako Linuxový užívateľ. Chcem len názorne ukázať, že bežný používateľ môže mať nainštalovaný Linux aj ako single OS a jeho programový výber bude dostatočný.

Vedeli ste, že Google sa zoznamuje s webstránkami v dvoch krokoch? Ja teda nie. Prvým je indexové prehľadávanie („web crawling“) a druhým je triedenie informácií pomocou indexovania („indexing“).

Overeným faktom je, že Linux pracuje oveľa lepšie so sieťou a internetom ako Windows. Zaisto poznáte ten pocit, keď chcete v prieskumníku prezrieť zdieľanú zložku niekoho, kto práve nie je pripojený.

Prezrel som si niekoľko e-shopov s bežnou elektronikou a našiel som pomerne veľa zásuviek a predlžovačiek s popismi ako vstavaná prepäťová ochrana, ochrana proti pulzému prepätiu a podobne. Prídeme teda do obchodu a kúpime si takúto predlžovačku v dobrej viere, že budeme mať našu elektroniku v bezpečí.

DNS je skratka od domain name system, niekedy aj domain name server (v slovenčine systém doménových mien). Jeho úlohou je preklad doménových mien do ich IP adries.

Nestáva sa často, že by matematici zachraňovali životy miliónov ľudí. Aj preto je príbeh šifrovacieho stroja Enigma používaného nemeckými vojskami počas druhej svetovej vojny taký zaujímavý.

V roku 1984 založil Richard Matthew Stallman projekt GNU, ktorého cieľom bolo vytvoriť plnohodnotné free softvérové vybavenie, ktoré by bolo kompatibilné s Unixom. Slovo free sa však nevzťahuje na cenu, ale na vaše práva, ktoré vám umožňujú free software slobodne používať, šíriť a meniť (anglicky free = zadarmo, ale aj slobodný). Okrem toho založil aj Free Software Foundation a League for Programming Freedom. Richard Stallman vytvoril takisto aj licenciu GPL (General Public Licence).

Ak potrebujete ďalšie možnosti, odporúčame vám navštíviť naše Inštalačné fóra, kde sa dozviete viac informácií alebo si skontrolujte náš zoznam doplnkových technických požiadaviek.

Denne používajú internet v rôznych podobách obrovské počty ľudí. Niektorí hľadajú informácie, iní potrebujú niečo nakupovať, zoznámiť sa, zabaviť,…

Úvodom mi dovoľte venovať sa najmä Drupalu, ktorý poznám najlepšie. Celá téma je ako reťaz, má viac navzájom súvisiacich ohniviek a treba sa venovať každému z nich.

Domov, sladký domov…

Predstavte si, že prídete na návštevu k rodičom domov. Pravdepodobne sa ich opýtate, čo majú nové. Online svet by mal zrkadliť reálny život. Popýšte sa na domovskej stránke novými produktmi, článkami a akciami, ktoré vaša firma chystá.

Nechajte na seba kontakt

Pamätáte si na časy, keď každý rozdával vizitky? Bola na nich adresa, telefónne číslo, prípadne iné spôsoby, ako vás mohli zákazníci nájsť.
Zaveste do svojho hlavného menu stránku s názvom Kontakt. Nie do päty stránky, do hlavného menu. Bude slúžiť ako online vizitka pre vašu spoločnosť. Uveďte svoje telefónne číslo aj s časovým rozpätím, kedy vám môžu volať. Rovnako nezabudnite email, sociálne siete, prípadne otváracie hodiny. Všetky položky by mali byť klikateľné, aby sa vám návštevníci z mobilov mohli dovolať pohodlne jedným ťuknutím.
Umiestnite na túto stránku taktiež kontaktný formulár a Google mapu. Ľudia majú radi veci jasné.

Ľudí zaujíma cena

Možno ponúkate služby, ktoré potrebujete naceniť individuálne na mieru. Uveďte na svoj web aspoň orientačnú cenu. Zákazníci sa rozhodujú aj podľa ceny a ak ju na vašom webe vôbec nenájdu, nájdu ju inde. Vy by ste strácali čas hľadaním mačku vo vreci?

Prečo práve vy?

Komunikujte pri svojich produktoch a službách dôvody, pre ktoré by mali návštevníci nakúpiť práve u vás.
Máte dopravu zdarma?
Doručenie cez víkendy?
Osobný odber?
Záruku?
Garanciu vrátenia peňazí?

Pochváľte sa tým pri každej svojej službe!

Referencie

Veľká časť návštevníkov sa rozhoduje podľa odporúčaní.
Získajte referencie zo sociálnych sieti alebo z Google Business a pochváľte sa nimi na svojej stránke.
Dobre napísaná dôveryhodná referencia dokáže divy.

Responzívny dizajn – pekná stránka na všetkých zariadeniach

Otvorte si svoju stránku na mobile.
Vyzerá rozbito? Sú obrázky a texty širšie, než plocha displeja? Prečnievajú rozmery tlačidiel kamsi za roh?
V tom prípade nie je responzívna.
Viete, že Google sa na takéto stránky „hnevá“ a dáva ich automaticky na nižšie pozície? Robí to preto, lebo väčšina ľudí  používa Google aj na mobiloch a Google im chceservírovať len pekné stránky.

Výzva k akcii

Už ste počuli o CTA?
„Call To Action“ sú tlačidlá, ktoré na konci (alebo na inom vhodnom mieste) stránky vyzývajú návštevníka k akcii. Ak píšete článok o vŕtačkách, na jeho spodok by ste mali umiestniť tlačidlo s primerane vyzývavým textom.
Napríklad – Chcem vedieť viac… alebo Chcem novú vŕtačku.
Výhoda CTA tlačidiel oproti klasickým odkazom a linkom je, že sú nápadnejšie a čo je dôležité – dá sa na ne pohodlne kliknúť aj na mobile. Takým CTA tlačidlom môže byť aj dobre dizajnovaný obrázok

autorom článku je: Lívia Kelebercová

 

Tento všestranný učenec, objaviteľ diferenciálneho a integrálneho počtu, veľmi citlivo chápal súlad medzi obsahom a formou pre matematický zápis i jeho symboliku. Meno Gottfried W. Leibnitz patrí medzi tvorcov pojmov a znakov v matematike.

Ak máte jednoduchý statický web, osobný blog či obyčajnú one-page prezentáciu, asi si poviete, že SSL certifikát nie je pre vás potrebný. Veď nie ste predsa e-shop alebo banka a bez symbolu zámku pri svojej doméne vo webovom prehliadači sa zaobídete. HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), má ale aj mnoho ďalších výhod, ktoré určite stoja za pozornosť.