skende

Blog

Ak máte jednoduchý statický web, osobný blog či obyčajnú one-page prezentáciu, asi si poviete, že SSL certifikát nie je pre vás potrebný. Veď nie ste predsa e-shop alebo banka a bez symbolu zámku pri svojej doméne vo webovom prehliadači sa zaobídete. HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), má ale aj mnoho ďalších výhod, ktoré určite stoja za pozornosť.

cloudflareCloudFlare má zatiaľ za sebou 8 rokov, ale to čo dokázal na pôde USA stojí za poklonu a zloženie klobúka. Svoj cieľ majú jasný, priniesť bezpečný a rýchly web pre každého.

V dnešnej dobe prevádzkovať bezpečný web stojí hŕbu trpezlivosti, know-how a aj času, ale vďaka reverznému proxy od CloudFlare si dokážete hŕbu vecí zjednodušiť alebo zautomatizovať a to dokonca aj vo Free verzii.

Zatiaľ CloudFlare operuje vo 152 datacentrách s priepustnosťou 15 Tbps a obsluhujú požiadavky pre 7 miliónov webovAni sa nepokúšajte spočítať, koľko to je požiadaviek za sekundu. :-)

Za deň to je 60 miliárd požiadaviek na ich DNS infraštruktúru.

 

V čom a ako CloudFlare pomôže?

Sú to celkom 4 oblasti v ktorých je CloudFlare právom na špici.

Nájdete tu základné výpočet výhod a pre viac informáciu odporúčame navštíviť odkazy v titulku.

Performance

Používatelia sú stále náročnejšie, na internete sa pohybuje stále viac mobilných telefónov a užívateľská základňa na internete neustále rastie.

Presne v týchto 3 oblastiach CloudFlare pomôže.

Nakopne internetové aplikácie

Čím je používateľ ďalej od servera a čím viac dát sťahuje, tak sa rýchlosť načítania rapídne zníži, ale vďaka využívaniu 152 datacentier máte dosah po celom svete a navýšite engagement a konverzie a zároveň znížite požiadavky na server = viac výkonu .

Spríjemní zážitok na mobile

Vďaka rôznym službám priamo v administrácii, dokážete skvele optimalizovať webové stránky pre mobily na pár kliknutí a vďaka C ontent D elivery N etwork (CDN), im obsah naservírujte rýchlo po celom svete.

Online v každom prípade

Často sa stane, že servery sú preťažené kvôli nejakej kampani, DDoS útokom alebo výpadkom infraštruktúry, ale CloudFlare dokáže odfiltrovať škodlivý prevádzku, zníži počet požiadaviek na server a v prípade výpadku poskytne offline verziu webu.

 

Security

Je ťažké zostať up-to-date s poslednými novinkami v oblasti bezpečnosti, ak to nemáte ako plnú pracovnú náplň. Nové chyby, útoky a vírusy sa objavujú každý deň a normálny smrteľník nemá šancu si web zabezpečiť. Rozhodne nie jednoducho, ako na CloudFlare.

Skvelá ochrana proti DDoS

Vďaka proxy môže CloudFlare najskôr traffic prefiltrovať a až potom ho pošle k vám na server. To ušetrí veľa ťažkostí a peňazí. Hlavne nasadenie je naozaj jednoduché a vďaka skúsenému tímu a hŕbu dát, je úplná špička vo svojom odbore. Dokazujú to aj ich zákazníci : IBM, DigitalOcen, Cisco a Zendesk.

Ochráni pred únikmi dát

"Ochranná vrstva" pomôže aj proti úniku osobných dát zákazníkov, ako sú: prihlasovacie údaje, kreditné karty a pod.

Útočník musí mať naozaj veľké know how, aby sa mu podarilo obísť proxy ochranu a takých veľa nie je. Je to teda dokonalý nástroj, ako odvrátiť útok tzv. "Script Kidies".

Blokuje podozrivé roboty

Proxy poskytne aj ochranu proti škodlivým botom, ktorí sa snažia kopírovať content, zbierať e-mailovej adresy alebo topánky, ktorí sa snažia prelomiť ochranu hádaním prihlasovacích údajov.

 

Reliability

CloudFlare vybavuje na celosvetovom internete 60 miliárd DNS požiadaviek za jeden deň a stále rastie. Priestor pre chyby teda nemajú, a zároveň to je dôkaz o ich technologickom know how, ktorému môžete zveriť funkčnosť svojich webových stránok. Rovnako ako naše virtuálne servery s naším VPS Centrom . :-)

Vo všetkých 152 datacentrách beží aj DNS servery , aby dokázali požiadavky vybavovať po celom svete rovnomerne a zároveň v prípade havárie je mohol nahradiť ďalší DNS server.

 

Insight

Vnútri v administrácii nájdete aj analytické nástroje, ktoré pomôžu s identifikáciou trafiku. Vedeli ste, že 20% až 50% všetkého trafficu na stránkach robia boti?

Dokážete lepšie pochopiť prevádzku na vašich stránok, kontrolovať ich a zároveň ich chrániť.

Enterprise logs

Pre veľkých zákazníkov CloudFlare poskytuje detailný logami, ktoré majú bohaté informácie o všetkých požiadavkách na server.

Threats

Vďaka pokročilej detekciu škodlivých požiadaviek dokáže zlý prevádzka okamžite zablokovať a v administrácii potom zistíte, čo za hrozbu to bolo a môžete nastaviť aj podmienky na povolenie tejto prevádzky.

Analytics

Dá sa to nazvať aj ako Google Analytics pre prevádzku na serveri. Uvidíte čo Firewall zablokoval za požiadavky, koľko ste ušetrili Bandwidth, odkiaľ na server zákazníci prichádzajú a pokojne aj ako si vedú DNS požiadavky.

Audit logs

Veľkým zákazníkom zase umožňuje nakuknúť a stiahnuť si najaktuálnejšie logy pre rôzne domény pre lepšiu reporting.

 

Pre koho teda je a koľko stojí?

Pre každého a zadarmo.

Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Implementácie je veľmi jednoduchá, stačí zmeniť len DNS servery a v ich administrácii naklikať nastavenia.

V ponuke nájdete samozrejme aj platené tarify , ale pre jednoduché stránky, blog alebo i e-shop to je úplne dostačujúce.

 

WordPress

Miluje CloudFlare, hlavne vďaka bezpečnostným vylepšeniam, ktoré dokážu web skvele zabezpečiť. WordPress škodí hlavne jeho bezpečnostné diery, ktorých je dosť a je jednoduché ich zneužiť.

Na to sa špecializujú práve "Script Kidies". Nájdu chybu a potom pomocou botov náhodne skúša weby, ktoré povolí. CloudFlare je zastaví už pri scannování alebo pri prvých pokusoch o prihlásenie.

Chce to hlavne trošku otestovať, aby ste zamedzili budúcim problémom. Nie každá služba si s proxy rozumie a bude jej možno treba laborovať.

Dokonca máte aj plugin pre CloudFlare . :-)

 

Ako prebieha nasadenie?

Všetky tie služby znie zložito a sú veľmi náročné na implementáciu, ale len pre CloudFlare. Pre užívateľov to je naopak strašne jednoduché.

Stačí sa zaregistrovať, prihlásiť sa a napísať, akú doménu si prajete pridať, vykoná sa scan, aké DNS záznamy má doména nastavené a VŠETKY DNS záznamy sa prenesú.

Posledný krok, je zmeniť DNS servery na spoločnosti CloudFlare, na konci procesu dostanete inštrukcie. Akonáhle DNS servery zmeníte, tak zmenu v DNS záznamoch vykonávate už iba v administrácii u CloudFlare .

 

Najlepšie služby

DDoS ochrana

DDoS útoky sú stále na vzostupe a určite nás v nasledujúcich rokoch nečaká žiadna zmena, vďaka miliónom IoT zariadenie, ktoré idú ľahko napadnúť a priradiť ich do botnetu, sa budú útoky len zväčšovať.

CloudFlare disponuje s neuveriteľným množstvom dát a skúseností, ktoré za tých 8 rokov nazbierali a vám je teraz poskytujú zadarmo. Majú tiež neuveriteľnú infraštruktúru, ktorá dokáže "pohltiť" aj 15x väčšie DDoS útok, ktorý bol doteraz zaznamenaný .

Shared Network Intelligence

S každú doménu, zákazníkom sa CloudFlare stáva múdrejší v rozpoznávania útokov a vylepšujú sa aj tzv. "IP reputaion". Preto majú aj nadupanú Free verziu, aby mohli zbierať dôležité dáta a učiť sa z nich.

Nevymeníte rýchlosť za bezpečnosť

Kvôli bezpečnosti je potreba veľa rôznych aplikácií a rôzne nastavenia servera, ktoré bránia v jeho využitie naplno pre užívateľov. Takto je všetko nastavené na strane CloudFlare a váš server bude vybavovať iba legitímne požiadavky = väčšia úspora.

 

Content Delivery Network

Know-how na blokovanie prevádzky určite majú, ale ako skvele vie blokovať, tak vie vaše dáta preniesť po celom svete za zlomok ceny, než u ostatných providerov.

Vďaka veľkému počtu datacentier nie je žiadna cesta pre vaše dáta dlhá a navyše k tomu máte aj ich ďalšie služby zadarmo. Pre nastavenie CDN stačí doménu len pridať a v administrácii následne uvidíte, koľko dát šetríte.

 

Anonymné DNS servery pre každého

Tento Apríl vypustili novú službu pre všetkých a zadarmo. Jedná sa o anonymné DNS servery, ktoré majú pomôcť s našou anonymitou a vládam po celom svete sťažiť cenzúru.

Napr. v Turecku 2014 vláda zablokovala twitter, pretože po ňom kolovali dokumenty, ktoré dokazovali korupcii tamojšej vlády a preto zablokovali DNS požiadavky pre twitter.com.

Tak miestnej ajťáci začali na stene sprejovať IP adresy DNS serverov od Googlu, aby tento zákaz dokázali obísť.

Nový anonymný DNS server má IP adresu 1.1.1.1. a môžete ho nastaviť na akomkoľvek zariadení. Ja ich mám nastavené úplne všade. :-)

Návod: Ako zmeniť DNS servery vo Windows

Služieb majú samozrejme viac, tak je odporúčame preskúmať. Možno vám niektorá z nich spríjemnia život. Do komentárov nám napíšte, či by ste mali záujem o podrobnejší návod ohľadom nastavenia CloudFlare. :-)

Zdroj: Wikipedia, CloudFlare

 

V roku 1984 založil Richard Matthew Stallman projekt GNU, ktorého cieľom bolo vytvoriť plnohodnotné free softvérové vybavenie, ktoré by bolo kompatibilné s Unixom. Slovo free sa však nevzťahuje na cenu, ale na vaše práva, ktoré vám umožňujú free software slobodne používať, šíriť a meniť (anglicky free = zadarmo, ale aj slobodný). Okrem toho založil aj Free Software Foundation a League for Programming Freedom. Richard Stallman vytvoril takisto aj licenciu GPL (General Public Licence).

Virtuálny privátny server (VPS) si môžete predstaviť ako váš pozemok v rodinnej zástavbe. Máte spoločnú príjazdovú komunikáciu, inžinierske siete a čo si na svojom pozemku postavíte, je len a len na vás. Pri VPS vám poskytovateľ zabezpečí všetko dôležité, vrátane operačného systému. Čo si na svoj VPS nainštalujete a ako sa o neho budete starať, je len na vás. Práve to vám prinesie úplnú slobodu a kontrolu nad vlastným produktom, ale pochopiteľne aj vlastnú zodpovednosť. Aj pri VPS budete zdieľať niektoré zdroje s ostatnými používateľmi, ale ak chcete mať dáta pod kontrolou, alebo aplikácie náročné na výkon, môže ísť o tú najlepšiu možnosť.

Ak potrebujete ďalšie možnosti, odporúčame vám navštíviť naše Inštalačné fóra, kde sa dozviete viac informácií alebo si skontrolujte náš zoznam doplnkových technických požiadaviek.

Nestáva sa často, že by matematici zachraňovali životy miliónov ľudí. Aj preto je príbeh šifrovacieho stroja Enigma používaného nemeckými vojskami počas druhej svetovej vojny taký zaujímavý.

Každý nový potenciálny používateľ niektorej linuxovej distribúcie http://distrowatch.com/ rieši okrem iných návykov aj alternatívy svojich obľúbených a denne používaných Windows programov. Chce aby jeho nový operačný systém bol plnohodnotný, aby nemusel používať dualboot Widows/Linux a občas nebootoval do MS Windows. Samozrejme že táto možnosť je bežná a mnohí využívajú dualboot v prípade že používajú nejaký špecifický Windows program alebo sa učia meniť návyky ako Linuxový užívateľ. Chcem len názorne ukázať, že bežný používateľ môže mať nainštalovaný Linux aj ako single OS a jeho programový výber bude dostatočný.

Elektornická pošta alebo tiež e-mail, je spôsob písania, posielania a prijímania správ v elektronických komunikačných systémoch, akým je na príklad Internet.

btcUž niekoľko rokov bitcoin valcuje internet. Pohľad ľudí na bitcoin ako nástupcu platobnej meny je rôznorodý. Niektorí túto technológiu zatracujú, iní ospevujú.

Bitcoin je založený na technológii blockchain. Tá sa dá využiť v rôznych oblastiach digitálneho sveta, v ktorých je potrebná veľká dôvera v systém, vyžadovaná vysoká bezpečnosť a zároveň dostupnosť. Ako táto technológia funguje, napovedá už jej samotný doslovný preklad – reťaz blokov.

Tento článok je určený pre ľudí bez IT znalostí, aby pochopili čo je to vlastne OSS. V článku budem hovoriť aj o téme licencií a autorských práv pri OSS to bude zaujímavá téma aj pre ITčkárov.

Tento všestranný učenec, objaviteľ diferenciálneho a integrálneho počtu, veľmi citlivo chápal súlad medzi obsahom a formou pre matematický zápis i jeho symboliku. Meno Gottfried W. Leibnitz patrí medzi tvorcov pojmov a znakov v matematike.

Čo je to doména?

Doména je ako adresa vo virtuálnom svete internetu. To znamená, že ak v reálnom svete bývate napríklad na Súmračnej, na internete môže bývať vaša stránka napríklad na adrese www.milacik.love, www.mojaadresaje.sk, www.mojaadresaje.com,…

Možno rozhodujúcim argumentom používateľov Windowsu je, že v Linuxe nie je MS Office. My si však ukážeme, že v Linuxe je niekoľko kvalitných kancelárskych balíkov s dobrou kompatibilitou s dokumentmi MS Office, ktoré sú zadarmo. Asi najznámejší a najlepší kancelársky balík v linuxe je LibreOffice / OpenOffice. Stránku slovenského LibreOffice nájdete tu. Slovenský LibreOffice so slovenským pomocníkom si môžete stiahnuť tu.
Pozrite si screenshoty kancelárskych programov pre Linux

 

Prečo je to dôležité?

Predstavte si, že nakupujete v elektronickom obchode a tam zadávate svoje údaje – meno, adresu, druh tovaru, či údaje vašej platobnej karty. Ak sa niekto dokáže dostať medzi túto komunikáciu, medzi Vami a eshopom, môže tieto dáta potenciálne zneužiť.

Redakčný systém

redakcny systemCMS - naprogramovaný systém - zmes programov, ktorý zjednodušuje tvorbu webu, nemusíme nič programovať, tento systém sa nainštaluje na  webhosting a prispôsobí tak aby spĺňal vaše potreby, prihlásite sa do neho pod svojím heslom a môžeme vkladať alebo meniť obsah svojho webu. (podobne ako na Facebooku) Ja použivam redakčný systém Joomla. Sú samozrejme aj iné CMS, Wordpress, Magneto, Drupal atd...

Čo je to doména

domenaDoména je meno, jedinečné na celej sieti internet. Existuje zažitá obyčaj nazvať doménu po názve firmy, efektívnejšie je však nazvať ju podľa toho čo prezentuje. Nikto nebude hľadať a nevie čo je to "mirex" alebo "mitopesa" ale veľa ľudí bude hľadať "vyskove-prace", "cukraren-skalica" alebo "zubar-nitra". Domén k jednej web-stránke môžete mať aj viac.  Koncovka za bodkou samozrejme musí byť, ale nie je podmienka aby bola ".sk", rovnako dobre môže doména končiť ako ".com",  ".eu" a podobne...

Čo je to webhostig

webhostingUložisko - server - stroje - datacentrá, na ktorých je uložený váš web, vaša internetová stránka. Je to v podstate prenájom časti servera - serverov, presklený výklad kam sa webová stránka umiestni tak, aby bola perfektne viditeľná kdekoľvek na internete. Od hostingu sa požaduje rýchlosť, bezpečnosť, 24/7 dostupná technická podpora a komfortné služby. Solídna webhostingová firma sa nemusí nachádzať na území SR a v konečnom dôsledku asi ani taká nie je, nezáleži však na tom, svet je rozhodne väčši ako humná za dedinou.

Čo je to virtuálny server - VPS

VPS serverPredstavte si serverovňu a v nej veľký "regál", v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Každý taký server má nejaké železo a drôty a je väčšinou napojený na centrálne harddisky. Na tomto serveri beží akási nadstavba - program, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je mimoriadne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne viruálne stroje, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali. Táto stránka využiva samostatný prenajatý VPS server za $5 mesačne v Kalifornii, USA a jej kópie sú replikované v stovkách datacentier Cloudflare po planéte.

Čo je to HTTPS protokol?

HTTPS protokolSkôr platilo, že použiť zabezpečeného pripojenia cez HTTPS je povinnosťou každého prevádzkovateľa webových stránok, kde sa od užívateľa vyžadujú akékoľvek citlivé údaje (napríklad prihlásenie). Teraz sa to ale týka všetkých webových stránok. Od júla 2018 totiž prehliadače zobrazujú varovanie "nezabezpečený" ( "Not Secure") u všetkých webových stránok na nezabezpečenom protokole HTTP. Upozornenie "nezabezpečené" sa zobrazuje na všetkých stránkach, ktoré nepoužívajú HTTPS , nie len na stránkach s formulárom. Google Vás bude sankcionovať a Vaša stránka sa vo vyhľadávaní prepadne niekam na 10 stranu. Pokiaľ si totiž pohneváte Google, je to ako nahnevať nejaké lokálne boźstvo.

Tvorba webových stránok

tvorba webových stránokZhotovím Vám moderné webové stránky s responzivním dizajnom a s redakčným systémom pre vlastnú správu obsahu. On-page SEO a https zabezpečenie je samozrejmosť.

Optimalizácia pre mobily

optimalizácia pre mobilyPodiel mobilných zariadení na návštevnosti webových stránok sa v súčasnosti sa pohybuje okolo 40% a ich podiel neustále rastie. Na to je dôležité byť pripravený - rovnako tak, ako sú pripravené stránky, ktoré si práve prezeráte.

Redesign webových stránok

redesign webových stránokRedesign webových stránok je vhodný v prípade, že už svoje stránky máte, ale potrebujete inovovať ich vzhľad alebo ak ich chcete rozšíriť o nové užitočné funkcie.

Analýza návštevníkov

analýza návštevníkovPre rozhodovanie o obchodnej stratégii je veľmi dôležité poznať svojho návštevníka - vek, pohlavie, záujmy, aké stránky a súbory ho na webe najviac zaujímajú, odkiaľ prišiel, akú dlhú dobu na stránkach strávil, apod.

E-shopy & katalógy

E-shopy & katalógyE-shopy, s ktorými sa veľmi dobre pracuje a splnia všetky vaše očakávania. Zvládnem tiež galérie, rezervačné stránky alebo ďalšie, rozsiahlejšie projekty.

Správa a aktualizácia

správa a aktualizáciaPre väčší komfort Vám ponúkam správu a aktualizáciu Vašich webových stránok, ktorá zahŕňa pravidelnú údržbu, zálohovanie dát, monitoring dostupnosti stránok 24hod / 7dní v týždni, návrhy na ďalší rozvoj stránok, apod.

created by: Marek Sarvas - výroba stránok